Zarúbaná Kýčera

Vyhliadková veža na kopci Zarúbaná Kýčera (884mnm) je trojpodlažná drevená stavba, na ktorú sú obyvatelia obce Veľké Rovné pyšní. Slávnostne bola otvorená 1.1.2014 a o rok neskôr, presne 1.1.2015 sa tu nadšenci turistiky nielen z našej obce stretli opäť. Novoročná turistika a stretnutie na rozhľadni sa postupne stáva tradíciou.

K rozhľadni sa ľahko dostaneme cez osadu Dolinky, z ktorej cesta pomalým vychádzkovým tempom netrvá ani hodinku. Cestou narazíte na šesť informačných panelov, na ktorých sa oboznámite s históriou obce, architektúrou, geológiou, geomorfológiou, rastlinami a živočíchmi. Cestou si môžete oddýchnuť v drevených prístreškoch, ktoré sú postavené pre turistov.

Na vrchole kopca sa návštevníkom naskytá nádherný výhľad na Malú Fatru. V pozadí vidieť i končiare Veľkej Fatry. Ak prechádzame zrakom dookola z tretieheho poschodia veže, zrakom obsiahneme cez Súľovské skaly do Strážovských vrchov, na západe to zakončia Biele Karpaty s netradičným pohľadom na Vršatské bradlá. Pokračujeme na sever hrebeňom Javorníkov, nakukneme k susedom do Moravsko-sliezskych Beskýd s nezameniteľnou Lysou horou, vrátime sa do Kysuckých Beskýd a končíme na Orave.

Trasa na mape

GPS:49°19´50.63´´S 18°35´21.60´´V

Ďalšie info nájdete na stránke obce po kiknutí na nasledovný odkaz:  VYHLIADKOVÁ VEŽA